ВСТУП

Пропонуємо вашій увазі переклад уривку з книги американського Архієпископа Фултона Шіна "ЖИТТЯ ХРИСТА". Цей класичний твір християнської віри є плодом багатьох років розважань, молитов і досліджень.

З багатьох творів, які вийшли з-під пера Архиєпископа Шіна, цей є найбільш популярним і найбільш впливовим. Найпомітнішою рисою є здатність автора виявити драматичні якості, притаманні якійсь події. Це стосується усієї книги, але особливо таких сцен, як спокуси в пустелі, розмова з самарянкою і, передусім, в його описові Страстей.

Автор описує усе життя Спасителя. Подібно як перші євангелисти, Архієпископ виклав на папері плоди багаторічної катехизації, роздумів і проповідувань слова Божого. На відміну від багатьох типових описів життя Христа, його книга більш наголошує на духовній, повчальній інтерпретації, ніж на більш точному, науковому викладі Писання, що не є основним.

Наш Господь говорив із Хреста сім разів – це були Його Сім Останніх Слів. У Писанні тільки тричі наводяться останні слова помираючих: Ізраїля, Мойсея та Степана. Причиною цього, мабуть, є те, що слова інших не були такими важливими і показовими, як ці три.

Ізраїль був праотцем ізраїльтян, Мойсей – першим вождем та законодавцем єврейського народу, Степан – першим християнським мучеником. Останні слова кожного з них відкривали щось величне в історії зв’язків Бога з людьми. Останні слова Петра, чи Павла, чи Йоана не увійшли до спадку, отриманого людством, бо у час їхньої смерті їхнім пером, яке могло б відкрити секрети умираючих уст, не водив Дух. Але людське серце завжди прагнуло дізнатися, що думають люди у цей прозаїчний, але одночасно дуже таємничий момент, що називається смертю.

У Своїй благодаті Наш Благословенний Господь залишив нам Свої передсмертні думки, бо Він, більший від Ізраїля, більший від Мойсея, більший від Степана, є представником усього людства. У цю величну годину Він покликав усіх Своїх дітей до амвону Хреста, і кожне Його слово було записане, щоб залишитися у віках для невмирущої утіхи. Ніколи ще не було такого проповідника, як умираючий Христос, ніколи ще не було такої пастви, яка зібралася біля амвону Хреста, ніколи ще не було такої відправи, як Його Сім Останніх Слів.

Сторінка 394 з книги "ЖИТТЯ ХРИСТА" Фултона Шіна, видавництво Отців Василіан МІСІОНЕР, Львів, 2019. Публікується з дозволом.